
Puzzle, öröm, avagy „összeáll a kép!”
A puzzle is egy rejtvény, hiszen ki kell találni, mit ad ki az összkép, és mint ilyen, rendkívül izgatja a fantáziát. Elkezdődik az illesztgetés, színek, formák szerint, és egyszer csak rákapunk a lényegre, sejtjük, mi lehet a vége. A gyereknek sokszor a dobozon ott áll a kép, aminek meg kell születnie kezei nyomán, de mégis a talány izgalmával jár a munka. Munka vagy szórakozás? Tanulás, fejlesztés? Igen, ez mind együtt.
A puzzle, magyar nevén kirakó játék, rendkívül hasznos tevékenység, azon kívül, hogy szórakoztató időtöltést nyújt, megmozgatja, fejleszti az értelmi, érzelmi és finommotoros képességeket. A gyerek próbálkozik, hibázik, javít, stratégiákat dolgoz ki, ami mind a problémamegoldó készség alapja. Logikusan szedi össze a darabokat, hisz folytatni kell egy-egy figurát, alakzatot. A formák, színek és minták azonosítása javítja a térbeli tájékozódást. A figyelem és türelem pedig erősíti a koncentrációt. Jól hat a rövid távú memóriára, hiszen emlékszik arra, hova illenek a minta szerinti darabok.
Micsoda jó lehetőség ez a szem-kéz koordináció gyakorlására! A kisebb darabok megfogása, pontos illesztése segíti a kéz, az ujjak finommozgását, és ez mind hasznos a későbbi írástanulásban.
Ne feledjük, ha többen raknak ki egy képet, a gyereknek meg kell tanulni együttműködni, osztozni és közösen dolgozni a cél eléréséért. A szociális készségei erősödnek a csapatmunka közben, nem beszélve a kommunikációról, hiszen meg kell osztaniuk ötleteiket, ki kell fejezniük magukat, ha lehet, asszertíven (a kicsik rövid türelme miatt talán ez a legnehezebb, de gyakorolható).
Kicsinek, nagynak a puzzle kirakása megnyugtató, stresszoldó hatású tevékenység, ezért is szeretjük annyian. Levezeti a feszültséget, és egyfajta meditatív állapotot hoz létre, amiben a bevezetőben is utaltunk. Ha összeáll a kép, és túl van a nehézségeken, kitartóan végigviszi a tevékenységet, nagyon jól fogja magát érezni, sikerélménye büszkeséggel tölti el, ami erősíti önbizalmát.
És most nézzük, kinek milyen puzzle való? A kisebbeknek nagy méretű, kevés darabból álló puzzle való, egyszerű képpel. Ez lehet fa, kemény karton, kiszedést segítő lyukakkal, mesekönyv betétoldala, mely a témához való illusztrációt tartalmazza, vagy puzzle- és kukucskönyv egyben, amikor a könyvből kiemelkedő darabka alatt meglepetés-figurák fogadnak, akik mintegy magyarázatként és szórakoztatásul szerepelnek alatta. Ezek derült izgalmat váltanak ki a kicsikből, és ösztönzik őket, hogy aktív részesei legyenek a történetnek.
Az óvodásoknak 10-30 darabos puzzle ajánlott, színes, kedvelt figurákkal, nem túl aprólékos részletekkel. Az iskolások már bonyolultabb, sokdarabos kirakóval is boldogulnak, amelyek képzeletbeli figuráktól, helyektől valós, ismert karakterekig, sőt térképekig bármit tartalmazhatnak, amit a nagyobb korosztály szeret. Az online játéknak is megvan a maga öröme, de ne feledjük, ott nincs meg a szenzomotoros finomhangolás, hiszen nem kell kivenni a részecskéket a dobozból vagy a könyvkeretből.
A kedves felnőttek sem vetnek meg egy kis kirakózást, főleg családi délutánokon, ünnepkor, nyugalomban, arról nem beszélve, micsoda jó kis serkentő idősebbeknek az agykerekek olajozottan tartására.
A puzzle tehát mindig, minden időben egyszerre tanít türelemre, kitartásra, logikus gondolkodásra, miközben az egyik legélvezetesebb fejlesztő játék. Az még plusz, ha mindez mesekönyvben jelenik meg!