
A varázslatos nyomógomb
Mindegy, hány hang nyomható a képeskönyvön, öt, tíz vagy ötven, minden ilyen hangmodulos könyv a gyerek kedvencei közé tartozik. Nyilván kisebbeknek a kevesebb is elég egyelőre, ahogy majd fejlődik idegrendszerük, szélesedik érdeklődési körük, úgy lehet majd válogatni a témákat, és a gombos könyvek számát. Előbb a fogalmak megnevezése, majd a történet elmondása, később akár a zenei érdeklődés és érzékenység megalapozása is lehet a szülő „hátsó célja”.
Óriási lehetőség az élményszerű tanulás! A kicsik meghallgatják a történetet vagy mesét, netán a képesszótár szavait, amihez azonnal hangokat is tudnak társítani. Milyen jó móka kitalálni, kinek-minek a hangját hallottuk, sőt utánozni is lehet. Bővül a szókincs, fejlődik a hallás, az érzékek jól összejátszanak, így segítjük elő a beszédfejlődést, a hallás utáni tanulást.
Nem beszélve arról, hogy a felfedezés interaktívvá teszi a gyereket, ő akarja nyomkodni, irányítani, ezáltal önállóbb lesz, bátrabb, magabiztosabb. A gyerek összekapcsolja a hangokat a képekkel, memóriája erősödik. Mi több, serkentjük velük a képzeletet, hisz a hangok segítenek megérteni egy-egy történetet, amelyek így kontextusba kerülnek.
Az állathangok, természeti hangok vagy zenei részletek hallgatása finomítja a gyerek hallásfejlődését és azonosítási kompetenciáját. Ha a gomb nyomásával nem csak hangutánzás, hanem a fogalmak nevei is megszólalnak, még könnyebben megragad kis fejükben az ezek közti kapcsolat.
A szórakozva tanulás ösztönzi a kíváncsiságot, segíti a nyelvi és kognitív fejlődést, valamint aktívan bevonja a gyereket a mesélésbe, később az olvasásba. A varázsgombos könyvekkel könnyen lekötjük és fenntarthatjuk a gyerekek érdeklődését.