Pici és sokat tud

Pici és sokat tud

A cím jelen esetben megtréfálhat minket, hisz első ránézésre gondolhatnánk, hogy egy kisgyerekről mondtuk. Ám most a kicsi egyik kedvenc játékáról, az ujjbábkönyvről tettük a dicsérő megjegyzést. No most könyv vagy játék? Járjuk körbe a témát együtt!
2024.10.31 09:11 Bogos Katalin

Az ujjbábos könyvecske varázsa az, hogy játék is meg könyv is egyben, egy nagyszerű szórakoztató, fejlesztő lehetőség a kicsik számára. Miért is?

A szülő ölbe veszi kicsinyét és a megszokott meseolvasási ceremónia alatt együtt forgatják az egyszerű, könnyen érthető kis mesekönyvet, amelyben a finom, puha állatbábot mozgatni lehet, el lehet játszani a szerepet. Előbb a szülő mozgatja, majd a kis ujjacskák próbálkoznak. Előbb utánoz a gyermek, aztán már magától is mesél. És mivel interaktív a foglalkozás, odaköti a figyelmét, erősíti a memóriáját, no meg a képzelőerejét.

Vidám perceket szerezhetünk a gyereknek ezzel a kis könyvecskével, és el sem tudjuk képzelni, mi mindent megmozgat benne. Nem csak hallja, hanem látja és tapinthatja is a szereplőket, kis ujjai közben az apró kézmozdulatoktól ügyesednek, finomodnak, nagy segítség ez a finommotoros készségek kialakulásában, a szem-kéz koordinációban, a későbbi írástanuláshoz.

A bábos játék jó a beszédkészség, kifejezőkészség fejlesztéséhez, a szókincs gyarapodásához. A történet követése hosszabb ideig való figyelmet igényel, ő fülel, koncentrál. A szerepjáték megérteti vele a karaktereket, különböző érzelmeket, helyzeteket játszhat el, ami szociális készségeit fejleszti.

Az ujjbábos könyvekkel szórakozva tanulnak a gyerekek, ok-okozati összefüggéseket, tanulságokat vonhatnak le, a történet színes, változatos helyszíneivel új fogalmak, szavak kerülnek elő, miközben élvezik is a játékot.

Mindezt, a kommunikációt és a társas helyzeteket biztonságos, védett környezetben gyakorolhatják. Amikor maguk is részt vesznek aktívan a bábok mozgatásában, megszólaltatásában, sikerélményük, önbizalmuk nő.

Röviden összefoglalva, az ujjbábos könyvecskék több szinten is fejlesztik a gyereket, szórakoztatva járulnak hozzá érzelmi, társas, motorikus és kognitív fejlődéséhez.